John en Monique kochten elf jaar geleden een eengezinswoning in Breda. Destijds sloten ze een annuïteitenhypotheek af van € 350.000,-, met een rentevaste periode van 10 jaar. Na afloop van die periode werd de rente opnieuw vastgesteld – dit keer voor één jaar, tegen een tarief van 4%. Hun maandlasten kwamen daardoor op € 1.400,-.
“Toen we die nieuwe rente zagen, schrokken we wel. Onze lasten gingen ineens flink omhoog, terwijl onze woning ook echt aan verduurzaming toe is,” vertelt Monique.
Tijdens het gesprek met hun hypotheekadviseur kwam iets opvallends naar voren: de woning was in waarde gestegen tot € 500.000,-, en door elf jaar aflossen was de openstaande hypotheekschuld gedaald naar € 250.000,-. Dat betekent dat hun loan-to-value (LTV) nog maar 50 % is.
Maar John had de bank nooit geïnformeerd over de actuele woningwaarde. Daardoor liepen ze onbewust rentekorting mis – de bank ging nog uit van een hogere LTV en dus een hoger risicoprofiel.
“Ik wist helemaal niet dat de woningwaarde invloed had op de rente. We betaalden dus gewoon te veel,” zegt John.
Bij het oversluiten kon dit gecorrigeerd worden. De standaard rente bij oversluiten bedroeg 3,5 %, maar dankzij de lage LTV kregen John en Monique extra rentekorting, waardoor ze uitkwamen op 3,2 % en dankzij verdere verduurzaming zelfs op 3,0 %.
De impact van verder verduurzamen
Tijdens het adviestraject werd hen ook gevraagd of ze hun woning al hadden verduurzaamd en of ze openstonden voor verdere verduurzaming. John gaf aan dat hun woning momenteel energielabel E heeft, maar dat er in de afgelopen jaren al spouwmuurisolatie en vloerisolatie is uitgevoerd. Vermoedelijk ligt het actuele energielabel nu rond D, maar dat is nog niet officieel vastgesteld.
“We hadden al wat gedaan, maar het idee dat we nu met slimme investeringen naar label A kunnen – dat sprak ons enorm aan,” aldus Monique.
Ze besloten gebruik te maken van de mogelijkheid om € 25.000,- extra te lenen voor verduurzaming. Met dat bedrag lieten ze onder meer zonnepanelen, thuisbatterijen, glasisolatie en een warmtepomp installeren. Dit had drie belangrijke voordelen:
1. Extra rentekorting: Doordat de woning met deze verduurzamingsmaatregelen naar energielabel A ging, konden John en Monique een aanvullende rentekorting bedingen. Hun rente daalde daardoor verder van 3,2 % naar 3,0 %. Hierdoor daalden hun maandlasten met € 200,- (van € 1.400,- naar € 1.200,-).
2. Waardestijging van de woning: Onderzoek toont aan dat een sprong van energielabel E naar A een woningwaarde kan verhogen met 10,3 %. Dit betekende dat hun woning niet langer € 500.000,-, maar nu ruim € 550.000,- waard was. Zelfs als ze in de toekomst zouden verhuizen, zou deze investering zichzelf dus meer dan terugbetalen.
3. Lagere maandlasten door lagere energiekosten: Niet alleen verlaagden ze hun hypotheekrente, ook hun energiekosten daalden drastisch. Dankzij de verduurzaming ging hun energierekening met € 150,- per maand omlaag, waardoor de totale woonlasten (hypotheek + energie) fors voordeliger uitvielen.
“Onze maandlasten gingen met €200 omlaag en we besparen daarnaast nog eens €150 op onze energierekening. En we weten dat we nu klaar zijn voor de toekomst. Dat voelt goed!”
Wil jij ook ontdekken of je kunt besparen én verduurzamen?
Veel huiseigenaren laten geld liggen omdat ze hun hypotheek en woningwaarde niet regelmatig herzien. Een kosteloos adviesgesprek kan al snel duizenden euro’s per jaar besparen. Vraag een vrijblijvend hypotheek- en verduurzamingsadvies aan en ontdek jouw mogelijkheden!
MainPlus Duurzaam helpt huiseigenaren bij het maken van slimme keuzes om hun woning energiezuiniger te maken – van isolatie tot warmtepomp, en van subsidieadvies tot complete uitvoering.